Jelenlegi hely

Áttettük a startvonalat

Sáfrányos Tamás, a CodingLab alapító ügyvezetője
Sáfrányos Tamás, a CodingLab alapító ügyvezetője
„Amikor már vagy 70-80 sikertelen megkeresésen voltunk túl, úgy döntöttem, hátrébb lépek…”

 

A cégünket jó két éve indítottuk, alkalmazásfejlesztésre. Hamar kiderült, hogy szakmai múltammal és kapcsolatrendszeremmel megrendelőben nem lesz hiány. Azt viszont nem tudtam, honnan szerzünk fejlesztőket. Mindenhol arról írtak, hogy az országból legalább 30-40.000 informatikus hiányzik. Nem sok jövőt jósoltak nekünk…

Egyszerre több ügyféllel indultak a tárgyalások, közben gőzerővel kerestünk fejlesztőket. Ráadásul nem is kezdőket, hanem jó nevű profikat, hiszen egy induló vállalkozásnál fontosak a tapasztalt fejlesztők. Saját meggyőző képességemben bíztam, ezért a legtöbb fejlesztővel személyesen is beszéltem. Hiába. Aztán amikor már vagy 70-80 sikertelen megkeresésen voltunk túl, úgy döntöttem, hátrébb lépek, és megnézem, mi lehet az a specialitásunk, amivel ezt a megoldhatatlannak látszó helyzetet kezelni tudjuk.

És egyszer csak rájöttem: rossz helyre tették le a startvonalat, onnan mi nem nyerhetünk. Ám ha mi „áthelyezzük”, oda, ahol még senki sincs, akkor nyerünk. Felismertem, hogy a mai fejlesztőket nagyban motiválja a „remote”, azaz a távoli munkavégzés lehetősége. A szabadság mindennél fontosabb!  A legtöbb cégnél már mindent megkaphatnak, de a nagyvállalatok egy dologban rugalmatlanok, ez pedig a munkavégzés helye és ideje. Pedig az IT- szakemberek jó része is szeretne kertes házban lakni a külvárosban, többet lenni a családjával, nem akar minden nap 2 órát utazni. A felvételi beszélgetésen több olyan sráccal is találkoztam, aki szeretett volna néhány hónapot külföldön tölteni, belekóstolni abba, hogy milyen az élet Londonban, Rómában vagy a tengerparton. Közben pedig dolgozna is…

E felismerést tett követte: pillanatok alatt átrendeztük a működésünket és lassanként a gondolkodásunkat is a "remote first" szemlélet irányába. Ezután kifejezetten a „távoli munkavégzés” ígéretével kezdtünk el profi IT-szakembereket keresni. És megtört a jég! Az általunk kínált 90-100 százalékos „remote” lehetőséggel nagy tudású fejlesztők kerültek a csapatba. Egy idő után már egymásnak adták a számomat. Idegen emberek hívtak fel, hogy jönnének hozzánk dolgozni…

Megtaláltuk a saját utat, amin azóta is haladunk. Pedig nem könnyű távolból hatékonyan menedzselni IT-fejlesztési projekteket! Mint ahogy a csapatépítés sem egyszerű, ha a munkatársak között akár több száz kilométer távolság is lehet. Így előfordult, hogy dolgozott kollegánk Londonból, vagy éppen Mallorca-ról, esetleg egy nyári európai körutazásról. Akadnak munkatársaink Szegeden, Nyíregyházán is. Mégis, egy csapat vagyunk.

… E változást elképesztő „flow”-ban éltük meg. Két hónap alatt három nagy projektre szerződtünk, tizenkét profi szakemberrel óriási vágtában el is végeztük. Hiszem, hogy ez a jövő. Másoknak is.