Jelenlegi hely

A zavarba ejtő kérdés

Zai Péter, a Technoplast Group Kft. tulajdonos ügyvezető igazgatója
Zai Péter, a Technoplast Group Kft. tulajdonos ügyvezető igazgatója
„A túlélés érdekében ütésállóbb iparág felé fordultunk. Ilyen volt az orvosi műszergyártás, majd az űripar is …”

 

Cégünket negyven éve alapítottuk. Elsősorban egyedi és kissorozatú prototípus gyártással foglalkozunk, főleg az autóipar részére. Normális esetben ez jól jövedelmező profil, igényes munka, válságban azonban visszaüthet: ilyenkor az autógyárak a fejlesztéseket fogják vissza először, így prototípus sem készül, vagy házon belül megoldják. Tehát mi hoppon maradhatunk.

Ez történt a 2008-as válság idején is. A túlélés érdekében ütésállóbb iparág felé fordultunk. Ilyen volt az orvosi műszergyártás, majd az űripar is. Abban az időben alapítottuk a Magyar Űripari Klasztert, Hunspace néven, a Bárczy Pál professzor vezette Admatis Kft. elnökletével és tizenegynéhány hazai céggel. Elkezdtük az AS9100 kiépítését, ami a repülőgépipar, az űripar és a védelmi ipar minőségbiztosítási rendszere. Ezek után az Admatis már el mert indulni egy, az ESA, azaz az Európai Űrügynökség által, a Sentinel-2 műhold alkatrészeinek tervezésére és gyártására kiírt tenderen. E projektben mi a gyártásért feleltünk. Az ajánlatot befogadták. Elindult a projekt egyeztetése.

Az ESA-nak sok kérdése volt a cégek felkészültségét illetően. A Technoplastnak harminc kérdést küldtek, amire harminc napon belül kellett válaszolni. A kérdések között volt egy olyan, amitől zavarba jöttünk: azt tudakolták, van-e tapasztalatunk titán alkatrészek megmunkálásában. Addig soha nem találkoztunk titán anyaggal. Nem tudtuk, mit válaszoljunk. Ha azt mondjuk, nincs, akkor bukjuk a projektet. Ha azt válaszoljuk, hogy van, akkor az nem igaz.

Csak előre menekülhettünk. Gyorsan szerezni kellett titánt, hogy megismerjük, kipróbáljuk. Szerencsére, a Miskolci Egyetemen akkortájt fejeződött be egy projekt, ahol használtak titánt. A maradékot nekünk ajándékozták. Jó lett volna műhold alkatrészen gyakorlatozni, de addig még ilyet sem láttunk. Ezért egy pici orvostechnikai alkatrészt választottunk, ami bonyolult volt, 5-tengelyes CNC megmunkálást igényelt. Lóhalálában elvégeztük a kísérleteket és a megadott határidőn belül biztosan állíthattuk, tudunk titán alkatrészeket gyártani. Ezt az ESA szakemberei is megerősítették egy audit során. A műhold elkészült, fellőtték, és azóta is valahol a fejünk felett köröz.  

Az Admatis-szal azóta már több űripari projektekben dolgoztunk együtt. A FOCUS program keretében, néhány klaszter taggal gyártottunk egy kísérleti eszközt, amit felvittek a Nemzetközi Űrállomásra is, nem kis büszkeségünkre.

Ezekről szívesen beszélünk. De ahogy mondani szoktuk, nem ebből élünk. Az űripari üzletek teljes bevételünk egy százalékát sem teszik ki. Viszont világosan bizonyítják: tudásban versenyképesek vagyunk. Talán egyszer ez üzletileg is bejön.