Jelenlegi hely

A kvázi-szakemberek feladták a leckét

Vas Zoltán, a Pattern Hungary Kft. ügyvezető tulajdonosa
Vas Zoltán, 365 üzleti történet 2.
„Ilyet még mi sem láttunk, vakartuk a fejünket, hogy mi van ilyenkor. Alaposabban szemügyre vettük a medence falát…”

 

Néha az egyszerű is bonyolulttá tud válni, a könnyű is teljesíthetetlenül nehézzé, ha olyan valaki csinálja, aki nem ért hozzá. Aztán kiderülhet a „turpisság”, és akkor mégiscsak kell keresni egy hozzáértőt, aki el is végzi a munkát. 

Tényleg egyszerű volt a feladat. Egy uszodában a medencét kellett kitisztítani, a vízkövet eltüntetni. Nem mi kaptuk e munkát. A megbízott szakemberek először különféle vegyszerekkel próbálkoztak. Eredménytelenül. Akkor egy takarítógépet vetettek be, amivel kvázi le akarták csiszolni a szennyeződést. Nem sikerült. A vízkő maradt. Feladták, mondván, itt olyan furcsa vízkövek képződtek, amivel még nem találkoztak.

Ekkor jöttünk mi a képbe, másodszorra bennünket kértek meg, hogy tisztítsuk ki az úszómedencét. Ilyen műveletre már bevált tisztítószereink vannak, még soha nem mondtak csődöt. Itt azonban valami furcsa történt: a mi vegyszereink sem oldották fel a vízkövet. Ilyet még mi sem láttunk, vakartuk a fejünket, hogy mi van ilyenkor. Alaposabban szemügyre vettük a medence falát, hogy talán valamilyen különleges anyagból készült volna? Nem erről volt szó. Kiderült, hogy az előttünk dolgozók a géppel gyönyörű tükörsima felületet képeztek, ami olyan kemény lett, mint a márvány. Ha a szennyeződés örökéletű megőrzése lett volna a feladat, akkor jó munkát végeztek. Így viszont nem: különleges állapotot idéztek elő, amelyen nem hatolt át a vegyszer. Tehát először porózussá kellett tennünk a vízköves falakat, hogy azok képesek legyenek magukba engedni a vegyszert, ami után már gyerekjáték az eredeti tisztaság visszaállítása. Elővettük a bronzkefét, hogy egy kicsit érdesítsük a felületet. Amikor ez sikerült, a vegyszerek is hatottak.

Egyszerű feladat? Igen. Mégis bonyolulttá tették azzal, hogy rossz vegyszert, rossz eszközt vetettek be. Ennél az esetnél azért elcsodálkoztunk: ha tényleg szakemberek dolgoztak előttünk, akkor ismerniük kellett volna, mi oldja a vízkövet, és mi nem. Tudniuk kellett volna, hogy a csiszolással pontosan az ellenkező hatást érik el: az így megdolgozott felület nem beszívja a vegyszert, és ezzel megtisztul, hanem éppenhogy taszítja, ellenáll annak. Amikor a háztartásokból hallunk rémtörténeteket, nem lepődünk meg. Laikusoktól nem várja el az ember, hogy a vegyszerek egymásra hatásával tisztában legyenek.  Például a vízkőoldót nem tanácsos összekeverni a zsíroldóval – erre is volt példa –, mert egészségre káros elegy jöhet létre… De egy szakembernek ismernie kell a vegyi hatásokat.

Legalábbis mi ezt gondoljuk. A piacon mégis sok a kvázi-szakember. Jó esetben lelepleződnek. Ez történt ennél az esetnél is. A hozzá nem értés azonban nem mindig nyilvánvaló. Így rombolhatja az adott szakma hitelét, presztízsét.