Cégünk, a Libra Szoftver Zrt. 2017 májusában felvásárolta a hazai piac második legjelentősebb bérügyviteli szoftverét, a BaBérFejlesztő Soft Consulting Zrt-t. A tranzakció részeként hozzánk került egy 40 fős könyvelő és bérszámfejtő iroda is.
A Libra ugyan kizárólag csak a profiljába vágó szoftvercéget kívánta megvenni, a BaBér tulajdonosai azonban egyértelművé tették, hogy a cégcsoport csak egyben eladó. Mint amikor a csinos kiszemeltet csak az öccsével együtt engedik el a randira: nem örül az ember, de kellő lelkesedéssel és kreativitással elérhető a kívánt eredmény.
Birtokon belülre kerülve aztán hamar rájöttünk, nem is jártunk rosszul. Az új szerzeménnyel ugyanis az outsourcing szolgáltatásokhoz szükséges minden kritikus erőforrással házon belül rendelkezünk: a szakember gárda a felvásárlással érkezett, a bérszámfejtési és könyvelő szoftvereket mi fejlesztjük, és van három saját tulajdonú irodaházunk. Ez olyan szerencsés költség-szerkezetet biztosít, amellyel a piaci átlaghoz képest eredményesebben működhetünk. Egy olyan iparágban, ahol a költségek túlnyomó része munkabérből adódik, és egy olyan gazdasági környezetben, ahol a munkabér folyamatosan nő, ez elengedhetetlen a hosszú távú sikeres működéshez.
A felvásárlással komoly versenyelőnyhöz is jutottunk. Itthon a Libra Szoftver jelenleg az egyetlen cégcsoport, ahol egy helyen összpontosulhat az ügyviteli és a bérszámfejtési rendszerek fejlesztése, valamint a könyvelő- és bérszámfejtő irodai szolgáltatások. Házon belül fejlesztünk, ez sokkal rugalmasabbá teszi az outsource szolgáltatásokat.
Habár a profil-idegen outsource szolgáltatásokban először kételkedtünk, a korai eredmények láttán úgy döntöttünk, hogy további felvásárlással bővítjük a portfoliót, és 2018 júliusában megvásároltuk a Memolux-cégcsoportot is. Így mára összesen közel 200 fő informatikai, számviteli, bérügyviteli, adótanácsadó és könyvvizsgáló szakemberrel szolgálunk ki több, mint 2000 ügyfelet. A könyvelő- és bérszámfejtő irodánk pedig alig másfél év alatt a hazai piac top 10 szolgáltatója közé került.
A történet legfőbb általános tanulsága talán az, hogy merni kell kilépni a komfort zónánkból, és akár olyan iparágakba is befektetni, amelyekben kevésbé vagyunk járatosak. A másik fontos szempont a megfelelő idő és hely: olyan generációváltás zajlik éppen a magyar gazdaságban, amelynek keretében több ezer sikeres kkv-nál megoldatlan az utódlás. Ezek pedig remek felvásárlási célpontot jelenthetnek. És újabb lehetőséget a komfortzóna tágítására.